Dzień dobry Motylki :)
1. „Witam wszystkich Was” – dziecko staje w parze z rodzicem i mówiąc wykonują kolejne czynności
( zachęcam do zabawy włączyć wszystkich członków rodziny)
Witam wszystkich Was (machamy do wszystkich)
w ten radosny czas (szeroko uśmiechamy się)
jedną ręką pomachamy, (machamy jedną ręką)
jednym oczkiem pomrugamy (puszczamy oczko)
teraz sobie podskoczymy (wysoko podskakujemy)
i cichutko już siedzimy. (siadamy na dywanie)
2. „Sportowe zagadki”- Rozwiążcie zagadki na temat sportu. Jeśli potraficie – spróbujcie samodzielnie ułożyć zagadkę i zadajcie ją rodzicom. Link do zagadek https://zagadkidladzieci.net/zagadki/Zagadki+dla+dzieci+o+sporcie
3. Pora na rozgrzewkę- https://youtu.be/m2WsGrvCx_w
4. Wysłuchajcie wiersza D. Gellner pt. „Piłka” https://youtu.be/30-TYFuzcgQ
Po cichutku, po kryjomu, Wyskoczyła piłka z domu. Hop! Hop! W górę! W dół! Przeskoczyła świata pół. Zatrzymała się pod płotem, Zatańczyła z burym kotem. Hop! Hop! Raz i dwa! Obudziła złego psa! Gdzie jest teraz? Pośród kaczek. Kaczki kwaczą: kto tak skacze? Ale piłka dalej zmyka. Patrzcie! Wpadła do kurnika. Hop! Hop! W górę! W dół! Przestraszyła stado kur! Gdy odpocząć chciała chwilę, Siadły na niej dwa motyle. Każdy z nich pomyślał tak: - Jaki duży, piękny kwiat! Biała koza, białą nóżką potoczyła piłkę dróżką. Pędzi piłka w stronę wiadra. Bęc! Do zimnej wody wpadła! - Oj! Do licha! - rzekła brzydko - chcę do domu! I to szybko! Choć nie miała wcale nóg, Przeskoczyła - hop! - przez próg. Zatrzasnęła z hukiem drzwi i pod łóżkiem grzecznie śpi.
5. Porozmawiajcie z rodzicami na temat wiersza:
- o czym była mowa w wierszu?
- skąd wyskoczyła piłka?
- kogo piłka przestraszyła?
- jakie zwierzątko toczyło piłkę dróżką?
6. Teraz zapraszam Was do zabawy przy muzyce:
https://www.youtube.com/watch?v=Zg7pCZOtMXo
7. „Poznajemy piłki”- Poniżej znajdziecie ilustracje przedstawiające różne rodzaje piłek, wykorzystywane w różnych dyscyplinach sportowych. Obejrzyjcie je razem z mamą lub tatą. Opiszcie ich wygląd i kolor. Spróbujcie posługiwać się określeniami duża, mała, mniejsza, większa itp.
8. Duża piłka i mała piłka – ćwiczenia klasyfikacyjne. Zabawa z elementem podskoku „Małe piłki i duże piłki”. Dzieci na hasło: Małe piłki – podskakują delikatnie na palcach ( rodzic wyjaśnia, że małe piłki są lekkie). Gdy usłyszą hasło Duże piłki, podskakują ciężko na całych stopach (rodzic wyjaśnia, że duże piłki są ciężkie).
- Segregowanie piłek według wielkości. Za pomocą tasiemek, nici lub sznurka tworzymy dwie obręcze w różnych kolorach, np. czerwoną i żółtą, oraz pięć piłek: trzy małe i dwie duże.( piłki można wykonać z papieru, gazet) Umawia się z dzieckiem, że do czerwonej obręczy będą wkładać duże piłki, a do żółtej – małe piłki. Potem kolejno pokazuje piłki, a dziecko wskazuje obręcz, do której ma je włożyć.
- Przeliczanie piłek w obręczach. Dziecko, przelicza duże piłki i małe piłki. Porównanie liczby piłek. Rodzic pyta dziecko: – Których piłek jest więcej: dużych czy małych? – O ile więcej? Na drugie pytanie większość dzieci nie odpowie poprawnie, dlatego też rodzic układa piłki w pary, mówiąc głośno, co robi: 1. para: pierwsza duża piłka z pierwszą małą piłką 2. para: druga duża piłka z drugą małą piłką 3. para: trzecia duża piłka i nie ma pary. – Której piłki brakuje? Czyli o ile więcej jest dużych piłek?
9. „Toczymy piłkę do celu”- Zabawa ruchowa z elementem toczenia .
Przygotujcie: skakankę i piłkę.
Rodzic układa w jednym końcu pokoju koło ze skakanki. Dziecko z drugiego końca pokoju toczy piłkę do wyznaczonego celu.
10. Na koniec zapraszam do wykonania pracy plastycznej. Będą Wam potrzebne: papierowe talerzyki, farby i pędzelki. Talerzyki malujemy farbą w dowolnym kolorze. W zależności o rodzaju wybranej piłki malujemy lub naklejamy elementy dodatkowe.
Przykładowa praca w załączniku.
Dla chętnych:
Zachęcam Was do zabaw na świeżym powietrzu z wykorzystaniem piłek, jeśli pogoda na to pozwoli:)
Możecie podrzucać piłki w górę i łapać, rzucać do celu, bawić się piłką w parach ćwicząc rzucanie i chwytanie, toczyć piłkę,
manipulować nią zgodnie z poleceniami dorosłego np. połóż piłkę przed sobą, połóż piłkę za sobą, obok siebie, itp.
Dla najbardziej wytrwałych sportowców proponuję zagranie wspólnego meczu z rodziną w myśl zasady, sport to zdrowie, każdy Ci to powie :)
Pozdrawiam i życzę miłego dnia oraz weekendu :) |